en English
en English
en English
en English

Find Jobs

WhatsApp lançon opsionin e transferimit të parave

WhatsApp nisi lançimin e një sistemi të ri pagesash në Brazil, me të cilin përdoruesit mund t’i dërgojnë para individëve dhe bizneseve brenda bisedave online. Pagesat do të dërgohen sikur të ishin foto ose video në çat. Facebook është duke ecur përpara me planet për të kapitalizuar tregjet në zhvillim dhe për të sjellë e-commerce në platformat e tij, duke filluar një shërbim të pagesave digjitale të bazuara në WhatsApp, për 120 milionë përdoruesit brazilianë të aplikacionit të mesazheve. WhatsApp, aplikacioni popullor i mesazheve, i cili është pjesë e Facebook që prej vitit 2014, të hënën zbuloi një shërbim të ri pagese, WhatsApp Pay, i cili do t’u lejojë përdoruesve të dërgojnë para tek njëri-tjetri ose të bëjnë blerje nga bizneset e vogla, pa u larguar nga aplikacioni. Lançimi i këtij shërbimi në Brazil, ndodh për herë të parë. Shërbimi vjen në treg pas komenteve të shefit ekzekutiv, Mark Zuckerberg në fillim të këtij viti që kompania do t’i jeptë përparësi këtij shërbimi në disa vende të botës si: Brazili, Meksika, Indonezia dhe India. Brazili është tregu i dytë më i madh pas Indisë, ku përpjekjet e Facebook për të ofruar një shërbim pagese përmes WhatsApp janë testuar që në vitin 2018. “Thjeshtimi i mënyrës së pagesave mund të ndihmojë në sjelljen e më shumë bizneseve në ekonominë digjitale, duke hapur mundësi të reja për rritje,” tha WhatsApp të hënën. “Për më tepër, ne po bëjmë dërgimin e parave për të dashurit aq të lehtë sa dërgimi i një mesazhi, i cili është i rëndësishëm pasi njerëzit janë fizikisht të distancuar nga njëri-tjetri.” Facebook vazhdon përpjekjet për të lehtësuar më shumë blerjet në platformë, duke e lejuar atë të mbledhë të dhëna rreth modeleve të shpenzimeve dhe të garojë me gjigandin e e-commerce, Amazon. Tashmë, kompania ka filluar të përdorë…

Continue Reading

Facebook dhe Google lejojnë punën nga shtëpia deri në fund të vitit 2020

Facebook dhe Google kanë prezantuar së fundmi planet për të rihapur zyrat e tyre, pas mbylljes nga pandemie e koronavirusit, por shtojnë se ata do t’i lejojnë punonjësit të vazhdojnë të punojnë nga shtëpia edhe për pjesën e mbetur të vitit. Google fillimisht tha se do të mbante politikën e saj të punës nga shtëpia deri më 1 qershor, por tashmë po e zgjat atë edhe për shtatë muaj të tjerë, ndërsa Facebook synon të rihapë zyrat më 6 korrik pasi masat shtrënguese të hiqen. Shefi ekzekutiv i Google, Sundar Pichai deklaron se punonjësit që duhet të kthehen në zyrë mund ta bëjnë këtë gjë nga korriku. por me masa të zgjeruara siguria, ndërsa ata që duan ta kryejnë punën nga shtëpia, mund të qëndrojnë deri në fund të vitit. “Facebook ka ndërmarrë hapin tjetër në filozofinë e tij të rikthimit në punë. Sot, ne njoftuam këdo që mund të bëjë punën e tij nga distanca, mund të zgjedhë ta bëjë këtë deri në fund të vitit,” tha një zëdhënës i kompanisë

Bill Gates says ‘worst nightmare has come true’ with pandemic

The Microsoft co-founder has pledged to help produce billions of doses of vaccines to tackle Covid-19. Microsoft co-founder and philanthropist Bill Gates has said the global Covid-19 pandemic is his “worst nightmare”, while promising to assist the process of manufacturing vaccines. In an interview with The Times, the billionaire said that he had been concerned about the impact of a vial pandemic for years. Mr Gates, formerly the richest man in the world, has previously warned about the world’s need to prepare for global health crises. “My worst nightmare has come true,” he said. Supplies of PPE have become widely criticised as part of the UK’s response to the pandemic (Dominic Lipinski/PA) In a Ted Talk in 2015, Mr Gates reflected on the 2014 Ebola outbreak and said global societies were not ready for a future epidemic, urging countries to prepare supplies and expertise. He said in the talk: “In the movies it’s quite different. There’s a group of handsome epidemiologists ready to go, they move in, they save the day, but that’s just pure Hollywood.” In response to the ongoing Covid-19 pandemic, Mr Gates told The Times the global health charity in his name will arrange funding to build factories to produce vaccines. These factories will be ready to manufacture billions of different vaccines prior to their approval in order to speed up the process. You go to war with the leaders you have. In retrospect, you get to judge how well that wentBill Gates on how leaders were managing the pandemic He said: “They are going to put it in humans fairly soon. “If their antibody results are one of the ones that are promising then we and others in a consortium will help make sure that massive manufacturing gets done.” The American billionaire has dedicated much of…

Continue Reading

lemon.al

Quick contact form